czwartek, 5 grudnia 2013

Agnieszka Kowalska, Łukasz Kamiński "Zrób to w Warszawie!"

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Oznacza to, że niebawem będziemy mogli cieszyć się prezentami, pysznym jedzeniem, spotkaniem z dawno niewidzianą rodziną, a w przypadku uczniów i studentów z dużą ilością wolnego czasu. Ale co z nim zrobić, kiedy wszystkie seriale już nadrobione, świąteczny maraton z Kevinem, Love Actually i Holiday już za nami, z talerza zniknął ostatni kawałek sernika lub makowca, a my nie za bardzo chcemy wziąć się za naukę? Dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas poza domem, będą spędzać Święta w stolicy lub po prostu zaczną się niemiłosiernie nudzić, mam pewną radę: wyjdźcie z domu i... Zróbcie to w Warszawie!  :) W przypadku tego przewodnika dobra rozrywka i ciekawe pomysły są gwarantowane!Autor: Agnieszka Kowalska, Łukasz Kamiński
Tytuł: Zrób to w Warszawie! Alternatywny przewodnik Gazety Co Jest Grane
Wydawnictwo: Biblioteka Gazety Wyborczej
Liczba stron: 299
Moja ocena: 9/10


Dwójka dziennikarzy znanych z Gazety Co Jest Grane, czyli Agnieszka Kowalska oraz Łukasz Kamiński stworzyło przewodnik po Warszawie. Można pomyśleć: I co z tego? Mało to przewodników zostało wydanych? Poniekąd jest to prawda, bo istnieje ich mnóstwo, ale ten znacznie wyróżnia się na tle innych. W tytule widnieje słowo alternatywny i względem tej pozycji jest ono bardzo adekwatne. Autorzy postanowili wypromować stolicę, jej niebanalność i wyjątkowość, chcąc zaznaczyć swój lokalny patriotyzm oraz udowodnić, że w Warszawie nudzą się tylko nudziarze :) Recenzowane przeze mnie Zrób to w Warszawie! zostało wydane w 2010 r. i jest to jedna z kilku edycji tego przedsięwzięcia.

Zmieścić całą Warszawę w jednej książce, liczącej niespełna 300 stron, to nie lada wyzwanie. Duet Kowalska&Kamiński poradził sobie z tym znakomicie, prezentując wybrane przez nich miejsca, w których nie tylko dzieje się coś ciekawego, ale nawet sama lokalizacja nie jest przypadkowa i coś sobą reprezentuje. Piszą o tym, co zjeść, gdzie się bawić, gdzie kupić niebanalną pamiątkę lub w którym teatrze można zobaczyć ciekawy spektakl. Autorzy podeszli do sprawy bardzo poważnie, co nie znaczy, że w książce wieje nudą. Wręcz przeciwnie! Przewodnik napisano z humorem, a wszystkie teksty okraszone zostały ogromną ilością zdjęć, kolorowych ilustracji oraz grafik, co mimowolnie wywołuje uśmiech na twarzy i zachęca do dalszego czytania. Wszystko to wzbogacają krótkie teksty artystów i aktywistów warszawskich, np. Olki Osadzińskiej, Przemka "Trusta" Truścińskiego czy Pana Jaremy, którzy wskazują na swoje ulubione miejsca lub takie, które są dla nich w pewien sposób szczególne. Wstawki te są interesujące i budują pozytywny obraz miasta.

Jak już wspominałam, teksty zostały napisane naprawdę bardzo dobrze. Nie są nudne ani długie, ale krótko, zwięźle i z humorem opisują dane miejsce lub atrakcję. Ogromnym plusem jest zamieszczenie obok siebie angielskiej i polskiej wersji wpisów, dzięki czemu cudzoziemcy również mogą skorzystać z tego przewodnika. Przedstawiony w publikacji przegląd dostępnych w mieście rozrywek jest zróżnicowany pod względem wiekowym i łatwo jest znaleźć coś, co najbardziej nam pasuje w danej chwili czy o danej porze roku. Autorzy nie zapomnieli o zmiennej polskiej pogodzie i uwzględniają zarówno rozrywki na świeżym powietrzu, jak i te pod dachem, dla przykładu obok jazdy na nartach na Szczęśliwicach i pływania po Wiśle, mamy grę w golfa w nietypowych zadaszonych miejscach, takich jak wielkie opuszczone hale. Dla smakoszy przygotowano przegląd restauracji i kafejek, dla imprezowiczów wybrano najgłośniejsze kluby. Wielbiciele teatru dowiedzą się o najlepszych teatrach, a miłośnicy X Muzy odnajdą dobre kina studyjne. W szczególny sposób zatroszczono się także o melomanów, prezentując szeroką gamę festiwali muzycznych, jakie co roku odbywają się w stolicy.

Przewodnik ten znalazłam zupełnie przypadkowo podczas przeglądania bibliotecznego katalogu, jednak od razu pomyślałam: muszę to przeczytać! Bez wątpienia jest to spowodowane tym, że od urodzenia mieszkam w Warszawie i jestem bardzo przywiązana do tego miasta. Lubię o nim czytać, dowiadywać się ciekawostek, poznawać nowe miejsca. I tak też było w tym przypadku. Zrób to w Warszawie! to znakomity przewodnik zarówno dla turystów, jak i mieszkańców stolicy. Idealny, gdy braknie pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu lub na prezent dla znajomego zza granicy, który przybył w odwiedziny. Dzięki szerokiej gamie zaproponowanych rozrywek, ciekawych miejsc i innych aktywności, każdy znajdzie coś dla siebie :)

2 komentarze:

  1. Może dzięki takiemu alternatywnemu przewodnikowi polubiłabym Warszawę? Kto wie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony mi czas, na każdy z komentarzy postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam serdecznie!