środa, 29 stycznia 2014

Isaac Bashevis Singer "Sztukmistrz z Lublina"




Życie czasami przypomina chodzenie po linie. Gdy patrzy się nań z dystansu wydaje się nam ono proste, ale gdy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że to bardzo trudna sztuka. Każdego dnia balansujemy na sznurku, uważając na to, gdzie stawiamy stopy lub kontrolując swoje ciało, by utrzymywało prawidłową postawę. Czasem jednak wystarczy jeden fałszywy krok, chwila zawahania czy zwątpienia, by nasz los zakończył się naprawdę źle. Nasuwa się wówczas refleksja - czy są ludzie, którzy opanowali umiejętność podejmowania decyzji w sposób perfekcyjny? Czy są wśród nas prawdziwi sztukmistrze życia? Niektórzy potrzebują bardzo silnego bodźca, aby dojść do takich przemyśleń. Tak jest właśnie w przypadku Jaszy, znanego sztukmistrza żydowskiego pochodzenia, który poprzez jeden zły ruch uruchomił lawinę zdarzeń, nad którymi coraz ciężej było mu zapanować.

piątek, 24 stycznia 2014

Filmowe podsumowanie #8

Witam wszystkich w ten niesamowicie mroźny dzień! Czy u Was też jest tak zimno? Na samą myśl o tej minusowej temperaturze mam ciarki, brrr. Dziś mam trochę więcej czasu, więc przygotowałam dla Was kolejne zestawienie z serii Filmowe podsumowanie. Mam nadzieję, że wśród tych tytułów, każdy znajdzie coś dla siebie :)

Tytuł: Idealne matki
Tytuł oryginalny: Adore
Reżyseria: Anne Fontaine
Data premiery: 18 stycznia 2013
Obsada: Naomi Watts, Robin Wright, Ben Mendelsohn, Xavier Samuel, James Frecheville
Czas trwania: 100 minut
Moja ocena: 7/10

Ponoć w miłości wiek się nie liczy, ale jeśli w grę wchodzi syn przyjaciółki, to mogą pojawić się nieporozumienia i kłopoty. Film Anne Fontaine jest dobrym dramatem, który pokazuje właśnie taką sytuację - przyjaciółek, które znają się od dziecka i które mają romans z dorastającym synem tej drugiej. Czy można trwać w takim układzie? Czy nikt nie będzie przez to poszkodowany? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie oglądając Idealne matki.


Tytuł: Miłość i inne używki
Tytuł oryginalny: Love & Other Drugs
Reżyseria: Edward Zwick
Data premiery: 4 listopada 2010
Obsada: Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Oliver Platt, Hank Azaria, Josh Gad, Gabriel Macht
Czas trwania: 112 minut
Moja ocena: 6/10

Choć zaczął się trochę kiepsko, z czasem zrobiło się w nim ciekawie, głównie za sprawą Anne Hathaway, która wcieliła się w rolę dziewczyny dotkniętej chorobą Parkinsona. Dzięki jej ciętemu językowi i nieco wrednemu charakterowi film nie popada w przesadny melodramatyzm, a nawet daje pewną nadzieję, że taka diagnoza to nie koniec świata. Jake Gyllenhaal jest tu jedynie walorem wizualnym, bo postać amanta trochę mu nie wyszła. Jako całość film jest niezły, ale mogło być lepiej.

sobota, 18 stycznia 2014

Liebster Blog Award

Jest mi ogromnie miło, że zostałam wyróżniona nagrodą Liebster Blog Award, którą przyznała mi Jane z bloga Książki Jane, za co oczywiście bardzo dziękuję :) Sama nominacja była dla mnie niemałym zaskoczeniem, ale także powodem do radości. Dlaczego? Już wyjaśniam: nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w zamian za dobrze wykonaną robotę. Jest przyznawana blogom z mniejszą ilością obserwatorów, co daje możliwość rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która cię nominowała, a następnie samemu nominować 11 osób, poinformować ich o tym i zadać 11 własnych pytań. Należy pamiętać o tym, by nie nominować bloga, od którego otrzymaliśmy nagrodę. Zaczynamy! :)

środa, 1 stycznia 2014

Podsumowanie miesiąca - grudzień


Witam wszystkich w Nowym Roku! Oby 2014 był dla Was o wiele lepszy od swojego poprzednika z pechową trzynastką w końcówce :) Przyszedł czas na podsumowanie grudnia. Część z planów zostało zrealizowanych, inne czekają na swoją kolej lub odeszły w niepamięć. Zapoznajmy się więc z wynikami.